Strona główna » Oczka wodne i kaskady
Oczka wodne, stawy, wodospady
Akweny w ogrodach to nie tylko atrakcja wizualna, która urozmaica i zdobi nasz ogród lub przestrzeń miejską. Obecność wody w przestrzeni pozwala się zrelaksować i nabrać energii. To również miejsce, które daje możliwość istnienia wielu gatunkom stworzeń, zwłaszcza tym pożytecznym. Woda poprawia mikroklimat i pozytywnie wpływa na wzrost roślin rosnących w jej otoczeniu. W zależności od potrzeb i możliwości przestrzennych, możemy wykonać oczka wodne, stawy, wodospady i zdobiące aranżacje z kamienia. Można wykonać akweny łączone, np. staw z wodospadem. Zaplanowanie oraz wykonanie akwenów warto zlecić doświadczonej firmie, aby nie popełnić błędów, które mogą narazić na koszty dodatkowe oraz stratę czasu.
Zakładanie oczek wodnych i stawów
Oczka wodne upiększają nasze otoczenie oraz nawilżają powietrze, tworzą dobry mikroklimat otoczenia. Przed rozpoczęciem oczka wodnego, stawu wykonujemy plan, który uwzględnia lokalizację (najlepiej w najniższym miejscu całości obszaru), wielkość i głębokość naszego oczka wodnego, wszelkie instalacje wodno - kanalizacyjne i elektryczne oraz materiały i rośliny, które zostaną użyte do budowy. Czym różni się oczko wodne od stawu? Tak naprawdę tylko powierzchnią. Oczka wodne są zbiornikami małymi, a stawy są oczkami o większych powierzchniach. Budując oczka wodne o powierzchni powyżej 30 metrów kwadratowych, należy uzyskać pozwolenie wodno - prawne. Oczka o powierzchni do 30 metrów kwadratowych należy jedynie zgłosić w starostwie powiatowym na min. 30 dni przed jego wykonaniem.
Minimalna głębokość oczka wodnego oraz powierzchnia
Minimalna głębokość oczka wodnego nie powinna wynosić mniej niż 1 metr, zwłaszcza, kiedy chcemy w nim trzymać ryby i inne stworzenia żyjące w wodzie. Wiele gatunków roślin wodnych, również może nie przetrwać mrozów, kiedy woda uległaby całkowitemu zamarznięciu. Zatem, jeśli chcemy mieć ryby w naszym stawiku, to min. 1 metr głębokości oczka wodnego powinien zostać spełniony. Powierzchnia oczka powinna wynosić min. 10 metrów kwadratowych, aby żyjące w nim ryby miały odpowiednią przestrzeń do pływania, zwłaszcza, kiedy umieszczamy w oczku więcej niż jeden gatunek ryb. Uzależnione jest to również od wielkości ryb. Im większy zbiornik wodny, tym mniej prac pielęgnacyjnych wymaga, zatem warto zastanowić się nad większym zbiornikiem, jeśli nasza przestrzeń umożliwia zbudowanie większego akwenu niż wymagane minimum.
Wodospady, kaskady i fontanny ogrodowe
Budowa wodospadu ogrodowego zwykle jest bezpośrednio połączona z naszym oczkiem wodnym, najczęściej budowane są wodospady, z których woda wpada wprost do oczka. Rodzaje wodospadów i ich formy są wprost nieograniczone pod względem form i kształtów. To samo dotyczy budowy fontanny ogrodowej. Jednak przed rozpoczęciem budowy wodospadu należy dokładnie zaplanować jego kształt, formę, system działania wodospadu oraz materiały użyte do jego zbudowania i działania. Najbardziej popularnym systemem wodospadów, kaskad i fontann jest system z obiegiem zamkniętym, co oznacza, że nie trzeba doprowadzać do nich wody. Z pewnością należy zadbać o system filtrujący, więc rekomendujemy filtry i pompy wyłącznie sprawdzonych producentów.