Strona główna » Pielęgnacja ogrodów

Pielęgnacja ogrodów i zieleni miejskiej

Pielęgnacja ogrodu i terenów zielonych jest istotnym elementem ładnej i zdrowo wyglądającej przestrzeni. Aby prawidłowo zadbać o zieleń, należy posiadać wiedzę, która pozwoli uniknąć problemów związanych np. z nieodpowiednim nawożeniem, przesuszeniem gleby czy nieprawidłowym przycinaniem roślin. Do najczęstszych zabiegów pielęgnacyjnych należy przycinanie roślin. Warto zadbać, aby przycinanie odbywało się stosownie do potrzeb.

Regeneracja trawników

Regeneracja trawnika jest kluczowym procesem odzyskania jego witalności i pięknego wyglądu, spowodowanego nieprawidłową pielęgnacją. Aby zregenerować trawnik, najpierw powinniśmy ustalić przyczynę problemu. Przyczyn może być sporo, dlatego umiejętność rozpoznania kłopotów z naszym trawnikiem jest bardzo istotna. Najczęściej występujące problemy to:

  • niewłaściwe nawożenie,
  • przesuszenie,
  • atak szkodników,
  • rozwój szkodliwych grzybów,
  • chwasty inwazyjne

Po rozpoznaniu przyczyny problemów z naszym trawnikiem, należy opracować plan działań regeneracyjnych oraz je wdrożyć. Ważne jest, aby pielęgnacja była systematyczna, ponieważ tylko systematyczna pielęgnacja zapewni piękny i zdrowy wygląd naszemu trawnikowi.

Cięcie drzew, krzewów ozdobnych i owocowych

Cięcie drzew i krzewów ma dobroczynne działanie. Głównymi zaletami przycinania są:

  • wzrost młodych pędów,
  • wzmocnienie zdrowotne rośliny.

Przycinanie przekłada się na lepsze plony owocowe i nasienne. Dzięki cięciu drzew i krzewów możemy nadawać im pożądane kształty i formę. Cięcie drzew i krzewów wykonujemy dwa razy w roku:

  • cięcie zimowe - pielęgnacyjne, korygujące, sanitarne, formujące
  • cięcie letnie - formujące, pielęgnacyjne

Należy jednak wiedzieć, że są gatunki drzew, których nie można przycinać w okresie zimowym. Takimi gatunkami są m.in. Wiśnia, Czereśnia, Orzech włoski, Morela. Podobnie jest z cięciem niektórych gatunków w okresie letnim.

Zimowe cięcie drzew i krzewów

Cięcie drzew i krzewów dla większości gatunków rozpoczyna się w okresie lutego i marca, ale w zależności od gatunku drzewa, należy dokładnie wiedzieć w jakich temperaturach można je przycinać, aby ich nie uszkodzić. Cięcie zimowe drzew i krzewów ma na celu usunięcie obumarłych, chorych i połamanych gałęzi, konarów. Ważne jest, aby nie wykonywać cięć w temperaturze poniżej -8°C.

Rodzaje cięć drzew i krzewów

Wyróżniamy kilka rodzajów cięć, a każde z nich pełni inną rolę w pielęgnacji drzew i krzewów. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy i jakie rodzaje cięć zastosować. W zależności od potrzeb możemy wykonać:

Cięcie odmładzające

Cięcie odmładzające wykonujemy u starych drzew oraz krzewów. Przycinamy je w okresie spoczynku (zimą) lub po zbiorze owoców (w przypadku gatunków pestkowych). Cięcie odmładzające jest rodzajem cięcia intensywnego, więc powinniśmy rozłożyć go na 2-3 lata, aby "zmęczyć" zbyt intensywnie rośliny. Chodzi o to, aby drzewo straciło zbyt wiele swojej odporności. Cięcie odmładzające polega na usuwaniu najstarszych pędów i konarów oraz mocnym przycięciu pędów rozgałęziających. Takie cięcia należy wykonać prawidłowo, aby nie uszkodzić drzewa lub krzewu. Dzięki takim cięciom pobudzamy intensywny rozwój nowych pędów.

Cięcie sanitarne

Cięcie sanitarne drzew i krzewów wykonujemy głównie w przypadkach ataku chorób, np. zgnilizny, wrastających Hub i nowotworów. Oprócz tego cięcia wykonujemy w przypadku powstałych zdarzeń losowych takich jak:

  • złamania i pęknięcia po silnych wiatrach,
  • uszkodzenia po gradobiciu,
  • obumieranie konarów i gałęzi  po przymrozkach.

W cięciu sanitarnym drzew i krzewów wyróżniamy tzw. cięcie prześwietlające, które ma na celu usunięcie nadmiaru pędów, po to, aby więcej światła docierało do owoców. Dzięki cięciom prześwietlającym, korona drzewa i krzewu jest bardziej prześwitująca, luźna, a owoce są znaczniej lepiej oświetlone, dzięki czemu dojrzewają szybciej i są bardziej dorodne.

Cięcie formujące

Cięcie formujące ma na celu uzyskanie odpowiedniego kształtu, formy korony drzew i krzewów. W zależności od potrzeb, stosujemy różne techniki cięć. Formujące cięcia wykonujemy systematycznie co 1-2 lata, aby uzyskać oczekiwane efekty. Dodatkowym zabiegiem formującym jest naginanie pędów i gałęzi. Najczęściej naginamy gałęzie z użyciem sznurków lub taśm i ciężarków.

Cięcie korygujące

Ciecie korygujące najczęściej wykonujemy w przypadku nieprawidłowo przycinanych drzew i krzewów, aby skorygować błędy, które spowodowały nieprawidłowy wzrost pędów. W procesie cięć korygujących usuwane są m.in. wybujałe pędy, krzyżujące się lub skierowane do wnętrza korony. Korygowanie drzew przez cięcie powoduje, że drzewo lub krzew odzyskuje prawidłową witalność i kształt.