Strona główna » Systemy nawadniania

Systemy nawadniania ogrodów i szklarni

Obecne systemy nawadniania są bardzo nowoczesne i zaawansowane. Możemy wykonać systemy nawadniania automatyczne lub w pełni zautomatyzowane, współpracujące z czujnikami deszczu. Można je zaprogramować do automatycznej pracy lub kontrolować i uruchamiać przy pomocy aplikacji w smartfonie. W zależności od potrzeb, można zastosować różne rodzaje nawadniania roślin. Do wyboru mamy linie kroplujące, które nawadniają bezpośrednio glebę, przedostając się do korzeni roślin,  zraszacze, które nawadniają całe rośliny wraz z systemem korzeniowym. Dodatkowo można zastosować system nawadniania do korzeniowego, w postaci tub instalowanych w ziemi, dzięki czemu woda dociera do głębszych partii korzeni rośliny. Możemy wykonać:

  • instalacje systemów nawadniania,
  • programowanie systemu nawadniania
  • obsługa systemu nawadniania

Projekt systemu nawadniania

System nawadniania powinien być dobrze zaprojektowany, aby spełnił nasze oczekiwania dla przestrzeni zielonej. Najbardziej efektywne i oszczędne są w pełni automatyczne systemy, które są w stanie zapewnić optymalne warunki dla rozwoju naszych roślin. Przy projektowaniu systemu nawadniania uwzględniamy ukształtowanie terenu, ujęcie wody, przeszkody, rodzaj gleby i roślinności i liczbę sekcji zawierających określona liczbę zraszaczy.

Elementy projektu systemu nawadniania powinny zawierać planowane wykopy, rodzaje i długość oraz średnice rur i węży. Oprócz tego ustalamy rodzaje końcówek i zraszaczy, mikrozraszaczy, linii kroplujących złącz, sterowników, studzienki rozdzielczej, czujników i ew. pompy. Dodatkowo projekt powinien zawierać szczegółowo zaplanowany rozstaw elementów nawadniających, tj. zraszaczy czy linii kroplujących.

Elementy automatycznego systemu nawadniania

Automatyczny system nawadniania standardowo składa się z następujących elementów:

  • czujniki deszczu,
  • studzienka rozdzielcza,
  • sterowniki,
  • rury,
  • linie kroplujące,
  • mikrozraszacze,
  • zraszacze.

Czujniki deszczu

Jak sama nazwa mówi, czujniki deszczu wyczuwają opady deszczu. Są to elektroniczne urządzenia, które reagują na obfite opady deszczu i przekazują sygnał do sterownika, aby zablokować nawadnianie systemowe. Pozwala to zaoszczędzić wodę i powoduje, że ziemia nie będzie zbyt przemoczona. Czujniki deszczu instalujemy poza zasięgiem zraszaczy.

Studzienka rozdzielcza

Studzienka rozdzielcza to skrzynka z zaworami elektromagnetycznymi, którymi zarządzamy naszymi sekcjami nawadniania, a właściwie odcinamy lub doprowadzamy do sekcji dopływ wody. Studzienki rozdzielcze są bardzo przydatne, zwłaszcza kiedy, któraś z sekcji ulegnie uszkodzeniu i potrzebna jest naprawa lub wymiana elementów sekcji. Nie musimy wtedy zamykać dopływu wody do wszystkich sekcji, tylko przy pomocy studzienki rozdzielczej zamykamy zawór odcinając dopływ wody do sekcji, która poddana zostanie naprawie.

Sterowniki systemu nawadniania

Sterowniki systemów nawadniania to urządzenia elektroniczne, zawierające zainstalowane oprogramowanie, sterujące kolejnością włączania się podlewania w różnych częściach przestrzeni ogrodu. Sterują również czasem nawadniania. Przy pomocy sterownika możemy uruchamiać podlewanie wybranych sekcji na określony przez nas okres. Nie musimy przy tym zmieniać zaprogramowanego przez nas, stałego trybu podlewania.

Rury do systemu nawadniania

Instalowane rury systemu nawadniania najczęściej wykonane są polietylenu, który jest materiałem solidnym i elastycznym, więc łatwo je poprowadzić w ogrodzie. Ciemne kolory zapobiegają szybkiemu osadzaniu się glonów.

Linie kroplujące

Linie kroplujące to rury z elastycznego i trwałego polietylenu z otworami wylotowymi, przez które woda wydostaje się, aby nawodnić teren. Linie kroplujące można używać w słonecznie dni, ponieważ woda wydostająca się z rur nie zrasza liści i łodyg. Trafia bezpośrednio do gleby nawadniając korzenie. Jest to idealne rozwiązanie do podlewania rabat.

Mikrozraszacze

Mikrozraszacze są zraszaczami o małym zasięgu, a ich główną rolą najczęściej jest nawodnienie pojedynczych roślin. Instalujemy je na gruncie, więc podlewanie nie odbywa się z wysokości. Woda trafia bezpośrednio do gleby.

Zraszacze do systemów nawadniania

Wyróżniamy kilka rodzajów zraszaczy ogrodowych ze względu na ich budowę i sposób nawadniania.

Zraszacze statyczne

Są to zraszacze, które stale emitują jednakowy strumień wody. Głowica formuje okrągły lub prostokątny płaszcz wodny. Obszar zraszania jest zazwyczaj można regulować. Zraszacze statyczne nie posiadają dużego zasięgu, więc idealnie nadają się do małych upraw, rabat.

Zraszacze rotacyjne inaczej turbinowe lub dynamiczne

Zraszacze rotacyjne są zraszaczami obrotowymi i nawadniają teren w kształcie koła. Zraszacz turbinowy jest w stanie uzyskać zasięg obrotowy o kącie 25–360° w zależności od rodzaju dyszy. Zraszacze turbinowe są najlepsze do upraw na większych i nieregularnych terenach.

Zraszacze wahadłowe

Zraszacze wahadłowe są konstrukcją o kształcie podłużnej listwy z dyszami wylotowymi w rozstawie co kilka cm. Idealnie nadają się do nawadniania większych powierzchni, zwłaszcza w kształtach prostokątnych i kwadratowych. Zraszacze wahadłowe cechują się równomiernym i delikatnym strumieniem podlewania, przypominającym deszcz.

Zraszacze wynurzalne

Zraszacze wynurzalne instaluje się w ziemi. Pod wpływem ciśnienia wody, zraszacze wysuwają się ponad powierzchnię ziemi i nawadniają teren. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie do trawników, ponieważ nie trzeba uważać podczas pracy kosiarką. Zraszacze są schowane pod ziemią kiedy nie pracują.